HAYAT SİGORTASI SSS | Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş.

 
 

Hayat (Yaşam) Sigortası Nedir?

Hayat (Yaşam) Sigortası; hangi nedenle olursa olsun gerçekleşebilecek yaşam kaybı; kalıcı sakatlık ya da kritik hastalık risklerini teminat altına alır. Hayat Sigortası Poliçesi başlangıç tarihinden itibaren poliçe süresi boyunca gerçekleşen hangi nedenle olursa olsun sigortalının ecelen yani hastalık sonucu veya kazaen - vefat etmesi, sürekli sakatlık yaşaması hali ile tedavi masrafları ve gündelik hastane tazminatı teminatlarına ilişkin ödeme yapılabilmektedir. Ödemesi Bu teminatlara ek olarak çeşitli asistans hizmetleri de Hayat Sigortası Poliçesine eklenebilmektedir.

Hayat Sigortası Teminatları ve Genel Şartları nelerdir?

Hayat sigortaları, ana teminat olarak vefat teminatını içermektedir. Vefat teminatıyla birlikte ise aşağıdaki ek hayat sigortası teminatlarını içerebilir:

  • Kaza sonucu vefat
  • Kaza sonucu sürekli sakatlık
  • Hastalık sonucu tam ve daimi maluliyet
  • Kaza sonucu tedavi masrafları
  • Kaza veya hastalık sonucu gündelik hastane tazminatı
  • Toplu taşıma araçlarında kaza sonucu vefat
  • Tehlikeli hastalıklar
  • İşsizlik
  • Yaşam teminatı

Ek teminatların yanı sıra Hayat Sigortası Genel Şartları’na https://www.tsb.org.tr/hayat-sigortalari-genel-sartlari.aspx?pageID=483 linki ile ulaşabilirsiniz.

Hayat Sigortası Kanser Teminatı, Kanserin Kaçıncı Evresinden Sonrasını Kapsıyor?

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile cilt kanseri hariç tüm kanser türlerini birinci evreden itibaren teminat altına alır. Ürün hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Hayat Sigortası Teminatlarını Belirleyebiliyor Muyum?

Benim Seçimim Hayat Sigortası ile hayat sigortalarının sunduğu tüm teminat seçeneklerinden ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü modüler olarak kendiniz belirleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyacıma Uygun Değişen Teminat Alabiliyor Muyum?

Uzun Süreli Hayat Sigortası ile ihtiyacınız doğrultusunda sabit veya azalan teminat tutarı belirleyerek vefat ve kaza sonucu sürekli sakatlık teminatlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Uzun Süreli Hayat Sigortası ile ihtiyacınız doğrultusunda sabit veya azalan teminat tutarı belirleyerek vefat ve kaza sonucu sürekli sakatlık teminatlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hayat sigortası faydaları nelerdir? Olası vefat, maluliyet ve tehlikeli hastalıklar hallerinde sigortanız kapsamında tazminat ödeyerek maluliyet ve tehlikeli hastalık durumunda sizin, vefat durumunda sevdiklerinizin yaşayabileceği maddi sıkıntılara karşı destek olur. Hayat sigortası kapsamında gerçekleşen risklere karşı güvence sağlar.

Hayat Sigortaları ile Ferdi Kaza Sigortaları Arasındaki Fark Nedir?

Hayat sigortaları verdiği vefat teminatı kapsamında vefat her ne nedenle gerçekleşirse gerçekleşsin verilen teminatın tamamını tazmin eder. Ferdi kaza sigortaları ise gösterdiği teminatları, risklerin yalnız kaza sonucu gerçekleşmesi halinde tazminat olarak öder.

Fiyat karşılaştırması yapılmak istenirse; ’herhangi bir nedenle vefat’ riski, ‘kaza sonucu vefat’ riskine göre gerçekleşme ihtimali daha yüksek bir risk olduğundan hayat sigortalarındaki vefat teminatı, ferdi kaza sigortalarındaki vefat teminatına göre daha pahalı olduğu görülebilecektir. Bunun nedeni, hayat sigortasında bulunan vefat teminatının daha geniş bir risk grubuna karşılık güvence vermesinden kaynaklanmaktadır.

 

Tazminat Başvurusunda Bulunmak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Hayat sigortası tazminat ödemeleri talebinize ait gerekli belgeleri info@cignafinans.com.tr adresimize gönderebilir ve 0850 222 0 860 nolu müşteri hizmetleri hattımızı arayabilirsiniz. Gerekli belgeleri Şirketimize göndermenizin ardından, talebinize ait değerlendirme sonucunuz en kısa sürede e-posta adresinize iletilecektir.  Bu nedenle Şirketimize ilettiğiniz e-posta adresinizin geçerli bir adres olması gerektiğini hatırlatırız. İletilmesi gereken doküman listesine de bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hayat sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Hayat sigortası genel şartları çerçevesinde sigortayı yaptırırken teklifnamede yer alan sorulara doğru cevap vermek, gerek sigorta ettirenin gerekse sigortalının kendisince bilinen ve sigortacının bilmesi gereken hususları sigortacıya bildirmesi önemli bir yükümlülüktür. Bu yükümlülüğün ihlali halinde sigortacı sözleşemeden cayabilir ya da ek prim almak suretiyle sözleşmeyi yürürlükte tutabilir.
Sigortalı, sigorta ettiren ve lehtar ne anlama gelmektedir? Hayatı üzerine sigorta sözleşmesi yapılan kişiye sigortalı, prim ödeyerek sigortalının hayatını sigortalayan kişiye sigorta ettiren, sigorta sözleşmesine taraf olmamakla birlikte lehine sigorta sözleşmesi yapılan ve rizikonun gerçekleşmesi halinde kural olarak tazminatı talep etme hakkına sahip kişiye de lehtar denmektedir.

 

Hayat Sigortası Fiyatı Nedir?

Yaşamın temel gerçeği vefat riskinin zamansız gerçekleşmesi halinde sevdiklerinizin; sakat kalmanız ya da kritik hastalık nedeniyle çalışamayacak hale gelmeniz halinde maddi güçlük çekmemenizi sağlayacak vefat, sürekli sakatlık ve kritik hastalık teminatlarına uygun hayat sigortası fiyatları ile sahip olabilirsiniz. Ayrıca, ödediğiniz primleri gelir vergisi matrahından düşerek, %15'e varan vergi avantajından faydalanabilirsiniz. Hayat Sigortası sorgulama ve teklif almak için sayfamızı ziyaret edebilir, ürünleri inceleyerek kolaylıkla teklif alabilirsiniz.

Hayat Sigortası Poliçesi nedir?

Hayat Sigortası Poliçesi, sigortanıza dair tüm detayların yazılı olduğu resmi evraktır. Hayat Poliçesi; sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri, sigortanın adı, ödeme planı, tarafların karşılıklı sorumlulukları, Hayat Sigortası Poliçesi kapsamında bulunan teminatları ve varsa çeşitli asistans hizmetlerinin adı ve detayları gibi sigortanıza dair tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bir dokümandır. Hayat Sigortası Poliçesi sayesinde sigortanız ile ilgili tüm bilgileri bir arada görebilirsiniz.

Hayat Sigortaları Prim Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Hayat sigortaları, poliçe kapsamında verilen teminatın sigortalıların yaşları gereğince taşıdıkları risk oranı değerlendirilerek fiyatlandırılır. Yaşlara göre çıkarılmış olan ve tüm şirketlerce kullanılan bu risk tablolarındaki oranlar kullanılarak sigortalının talep ettiği her bir risk için teminat tutarı ve şirketlerin bu hizmeti vermek için yaptıkları maliyet göz önünde bulundurularak fiyatlandırılmaktadır. Risk tablolarındaki risk değerleri ise teminat tipine (vefat, maluliyet, kritik hastalık vb) ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Bunlara ek olarak, sigortalı grubunun ortak değerleri dikkate alınarak da hayat sigortası prim hesaplama yapılabilir. Yani kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın ortalama yaş için bir risk değeri esas alınarak hayat sigortası primleri hesaplanmaktadır.

Hayat sigortası primleri için vergi avantajı var mıdır?

Evet, kendiniz ve aileniz için ödemiş olduğunuz hayat sigortası primlerini belirli oranlarla gelir vergisi matrahınızdan düşürebilirsiniz.
Ücretli Çalışanlar;
Hayat sigortası genel şartları çerçevesinde kendiniz, eşiniz ve küçük çocuklarınız adına ödediğiniz ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik ve eğitim gibi sigorta primlerinin tamamını, aylık brüt ücretin %15'ini ve yıllık brüt asgari ücret tutarını aşmamak kaydıyla vergi matrahınızdan düşebilirsiniz.
Yıllık 300 TL hayat sigortası primi ödeyen ve aylık brüt maaşı 2.000 TL olan kişinin yararlanabileceği vergi avantajına dair örnek hesaplama;

Aylık Brüt Ücret

2.000 TL

Vergi Matrahından İndirilebilecek Maks. Prim Tutarı (Brüt ücret x %15)

300 TL

Yıllık Limit

Yıllık Brüt Asgari Ücret

Hayat Sigortası Primi

300 TL

Aylık Gelir Vergisi Matrahı

2.000 – 300 = 1.700 TL

Vergi Oranı (%25 ise) Ödenecek Gelir Vergisi

1.700 x %25 = 425 TL

Prim Ödenmediği Durumda Ödenecek Gelir Vergisi

2.000 x %25 = 500 TL

Yararlanılan Vergi İndirimi

75 TL

Serbest Meslek Sahipleri;
Kendiniz, eşiniz ve küçük çocuklarınız adına ödediğiniz ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik ve eğitim gibi sigorta primlerinin tamamını, yıllık beyan edilen gelirin %15'ini ve yıllık brüt asgari ücret tutarını aşmamak kaydıyla vergi matrahınızdan düşebilirsiniz.
Yıllık 300 TL hayat sigortası primi ödeyen ve yıllık geliri 20.000 TL olan kişinin yararlanabileceği vergi avantajına dair örnek hesaplama;


Yıllık Beyan Edilen Gelir

20.000 TL

Vergi Matrahından İndirilebilecek Maks. Prim Tutarı (Yıllık gelir x %15)

300 TL

Yıllık Limit

Yıllık Brüt Asgari Ücret

Hayat Sigortası Primi

300 TL

Yıllık Gelir Vergisi Matrahı

20.000 – 300 = 19.700 TL

Vergi Oranı (%25 ise) Ödenecek Gelir Vergisi

19.700 x %25 = 4.925 TL

Prim Ödenmediği Durumda Ödenecek Gelir Vergisi

20.000 x %25 = 5.000 TL

Yararlanılan Vergi İndirimi

75 TL

Hayat Sigortası Vergi Avantajından Nasıl Yararlanabilirim?

Hayat sigortası prim ödeme belgelerinizi; bordrolu çalışan iseniz çalıştığınız şirketin ilgili departmanına iletmeniz, serbest meslek sahibi iseniz gelir vergisi beyannamenizde belirtmeniz yeterlidir.

Bireysel Emeklilik Soruları

Aklınıza takılan birşey mi var? Sıkça sorulan sorulara göz atın.

 

TÜM BİREYSEL EMEKLİLİK SORULARI

Ferdi Kaza Sigortası Soruları

Ferdi kaza sigortası poliçeleri ile ilgili sorularınıza yanıt bulun.

 

TÜM FERDİ KAZA SİGORTASI SORULARI

Otomatik Katılım Soruları

Otomatik katılım ile ilgili sorularınıza yanıt bulun.

 

TÜM OTOMATİK KATILIM SORULARI

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var?
Formu doldurun, sizi arayalım.